EPEER – bez akceptacji NEOTIS Pożyczki – pożyczka online bez zaświadczeń i bez weryfikacji telefonicznej

Duża aktywność medialna spółki, wielki rozmach przedsięwzięcia, oferta jakiej brakowało na rynku. Wszystko wskazywało, że kolejna firma zostanie dodana do zestawienia tanich pożyczek online. Jednak próba skorzystania z oferty przyniosła rozczarowanie. Miało być szybko a po paru godzinach nie sposób było dotrzeć do aktualnych informacji o kosztach. Podawane oprocentowanie dawno się zdezaktualizowało i jest niezgodne z ustawą. Kalkulator nie działa, umowa z błędami i opisana jako “prowizje”. Chcesz wiedzieć więcej o pożyczce od spółki wycenianej na 100 000 000 PLN – sprawdź opinie o EPEER.

Szybka pożyczka w 20 sekund i 3 dotknięcia ekranu

Szybko w 20 sekund i 3 dotknięcia ekranu

Pierwsze 5 – 7 minut zostało spędzonych na poszukiwaniu informacji o kosztach. Wystarczyło aby dowiedzieć się, że ich nie znajdziemy.

Do testów wykorzystany był laptop bez ekranu dotykowego toteż ekran nie był dotykany.

przeprowadzenie całej transakcji jest możliwe w ciągu 20 sekund i 3 dotknięć ekranu

Umowa (jest załączona w dalszej części) musi być przeczytana ze zrozumieniem przed wzięciem pożyczki. Liczy sobie ona 13 stron, umiejętność szybkiego czytania nie dotyczy każdego, większość osób czyta powoli. Liczy się też zrozumienie zapisów umowy a to dodatkowo wydłuża czas. Zawarcie umowy bez zapoznania się z jej treścią jest błędem, nie powinno to mieć miejsca. Tym bardziej, że umowa zawiera zapisy np. o oprocentowaniu zbyt wysokim aby mieściło się w obowiązujących ramach prawnych (więcej w dalszej części).

Ma być bez zaświadczeń bez stałego zatrudnienia czyli w domyśle może jest to dla bezrobotnych (przynajmniej nie stale pracujących)

Brak konieczności przedstawiania zaświadczeń to standard w pożyczkach online. Obsługa osób bez stałego zatrudnienia również. To co ważne to dochody. Należy je mieć nie tylko po to aby wziąć pożyczkę ale przede wszystkim po to aby móc ją spłacić.

Sama ocena zdolności kredytowej ma się opierać na sztucznej inteligencji i dzięki temu ma być szybko. Aby przejść weryfikację trzeba być uczestnikiem mediów społecznościowych (Facebook powinien wystarczyć).

Takie rozwiązanie jest znane od lat i jako pierwsza wdrożyła to skutecznie firma Kreditech (najpierw Kredito24, było też Flexinero, potem i obecnie Monedo Now).

Bez historii kredytowej

Bez historii kredytowej wcale nie oznacza, że można mieć nieobsługiwane zadłużenie np. BIK-u. Chodzi o brak jakichkolwiek spłaconych wcześniej kredytów. Jest tak, że im więcej kredytów mamy już spłaconych tym nasza historia kredytowa jest lepsza i w “oczach” banku, SKOK-u czy firmy pożyczkowej pozabankowej jesteśmy “pewniejszymi” klientami. “Pewniejszy” klient to pewniejsza pozytywna decyzja kredytowa ale również możliwość niższych cen a dodatkowo w banku i SKOK-u lepsza możliwość negocjacji (którą mało kto stosuje a można jeszcze bardziej obniżyć koszty poniżej standardowej oferty).

Brak danych o kosztach a podane oprocentowanie RSO przekracza dozwolony limit

Na frontowej stronie EPEER widzimy kalkulator, który nie działa:

Niedziałający kalkulator

Nie sposób odnaleźć żadnych informacji o kosztach, o zakresie od minimalnego do maksymalnego RRSO. Mamy natomiast dostęp do umowy ramowej, w której widzimy RSO (nie RRSO) 10%.

Obecnie dozwolony maksymalny limit RSO czyli stopy oprocentowania rocznego (rzeczywista stopa oprocentowania – to nie jest RRSO) to 7,2% (taki limit obowiązuje od 29 maja 2020). Według zapisów umowy ramowej znajdującej się w zasobach strony internetowej EPEER RSO wynosi 10%:

RSO 10% według umowy ramowej

 

Umowa została pobrana z tego katalogu: https://epeer.pl/wp-content/uploads/2021/01/Ramowa-Umowa-Pozyczki_epeer.pdf – jak wskazuje nazwa ścieżka katalogu został wgrany w styczniu 2021 roku.

Dokument dostępny jest z poziomu strony internetowej jako link pod nazwą “Prowizje”:

Prowizje czyli link do umowy

Z treści umowy jest więcej zapisów niezgodnych z ustawą:

Maksymalne oprocentowanie niezgodne z ustawą

Podany jest stan na dzień 16 maja 2020 r. z oprocentowaniem tym razem 8%. Dokument został opublikowany w styczniu 2021 roku.

Czy EPEER działa?

Oficjalnie tak, aczkolwiek całość strony internetowej swoimi brakami krzyczy, że nie. Kalkulator nie działa, brak informacji o kosztach, pozostawione puste pola. RSO z umowy 10% lub 8%  kiedy maksymalny ustawowy limit to obecnie 7,2%.

Z przekazu na profilu Facebook widać, że firma jest aktywna. Są podawane informacje o ilości udzielonych pożyczek (tudzież przyznanych limitów). Przedsięwzięcie wygląda na tworzone z wielkim rozmachem:

Duża aktywność w mediach społecznościowych - tu post z 14 stycznia 2021 na profilu Facebook EPEER

Z punktu widzenia zwykłego zjadacza pożyczek (chleba) witryna EPEER wygląda na niedokończoną.

Cały przekaz informacyjny poza kosztami i brakami w funkcjonalności jest doskonały. Były sesje zdjęciowe, wywiady w prasie, ekspansja na rynek Ukraiński i wycena spółki na 100 000 000 PLN … a od sierpnia 2020 miało być 2000 klientów z łącznym wolumenem pożyczek wartości 200 000 PLN (limit na start ma wynosić 10 000 PLN dla nowego klienta)

Poprawa wskazanych aspektów jest oczekiwana, EPEER wygląda na coś, czego na Polskim (i Ukraińskim) rynku brakuje i może to być wielki sukces z dużą możliwością dominacji w branży pożyczkowej. Determinacja biznesowa wygląda na bardzo dużą, tu uważa się, że nie pożyczanie jest nieludzkie:

Nieludzkie pustki na koncie, lepiej wziąć pożyczkę?

Weź pożycz – wezpozycz.pl bez zabezpieczenia przed przechwytywaniem wysyłanych danych

Na szczęście strona wezpozycz.pl nie ma możliwości wysyłania formularzy z danymi, przekierowuje na epeer.pl. Brak zabezpieczenia przed przechwytywaniem wysyłanych danych wygląda tak:

Bez zabezpieczeń na wezpozycz.pl

EPEER Sp. z o.o.

Podsumowanie

Nie sposób odnieść wrażenia, że EPEER nie działa. Braki na stronie www z niedziałającym kalkulatorem na czele. Umowa znajduje się pod linkiem “Prowizje” i w swojej treści ma zapisy o oprocentowaniu niezgodne z ustawą – jest 10% (lub 8% w zależności od strony) a maksymalne ustawowe oprocentowanie wynosi od 29 maja 2020 7,2% (i jest do dnia niniejszej publikacji aktualne).

Czy jest to tania pożyczka online? Nie można nawet zadać takiego pytania w świetle podanego w umowie RSO. Tu warto wskazać działające najtańsze pożyczki przez internet – to oczywiście chwilówki ale banki też się zdarzają.

Pożyczka miała być szybka – w 20 sekund. Obsługa osób bezrobotnych (tu bez stałego zatrudnienia) i bez zaświadczeń o dochodach jest standardem wśród pożyczek pozabankowych. Dochody nadal trzeba mieć ale wcale nie musza one pochodzić z pracy zarobkowej a tym bardziej umowy o pracę. EPEER ma też być dostępny dla osób bez historii kredytowej ale warto zwrócić uwagę, że BIK jest sprawdzany czyli negatywna historia kredytowa jest przeszkodą (jak w większości pożyczek online).

Innowacyjność poprzez wdrożenie sztucznej inteligencji praktykowana jest od lat, EPEER uprzedzone zostało już wiele lat temu przez wiele firm branży pożyczkowej z Kreditech na czele.

Przekaz informacyjny w mediach społecznościowych jest doskonały natomiast wyrażone opinie o samej usłudze są rysą na tej doskonałości obok której nie można przejść obojętnie.

Post Scriptum: NEOTIS Pożyczki nie zaakceptowały EPEER

Neotis Pożyczki jako specjalistyczny portal branżowy pożyczkowej odrzucił możliwość dodania EPEER do swojego katalogu polecanych pożyczkodawców. Zaistnienie w Neotis to prestiżowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości świadczonych usług. Pożyczki z katalogu są pokazywane z symulowaną ratą, kosztem i całkowitą kwotą do spłaty i wszystko to od razu na jednym ekranie bez konieczności wertowania ofert. Neotis Pożyczki postawiły na niszą jaką sa najtańsze pożyczki czyli takie, które nie tylko są najtańsze dla klienta ale również najmniej dochodowe dla pośredników co powoduje, że nie są chętnie polecane przez nich. Neotis Pożyczki to zupełnie inne bo pro konsumenckie podejście.